Danışma Hattımız
0212 292 09 49
Hip.Bebek Psikolojisi Hip.Çocuk Psikolojisi Hip.Genç Psikolojisi
Hip.Okul Sorunları
Hip.Aile Sorunları
Hip.İşyeri Sorunları
Hip.Yaşam Kalitesi
Hip.Özel Yaşam
Hip.Pratik Çözümler
Hayatı Kolaylaştırma Hip.Cinsel Danışma
ACiL DURUM HATTI 


DİKKAT DAĞINIKLIĞI KONUSUNDAKİ YANLIŞLAR VE DOĞRULAR

YANLIŞLAR

1- Dikkat bozukluğu kendi kendine düzelir. Bu durum için hiç bir şey yapmak gerekmez.
2- Nasıl bizler anne-baba olarak eğitim hayatımızda sıkıntılar çektik, azar işittik, dayak yediysek, çocuğumuzun da bu sıkıntıları çekmesi normal ve olağandır. Zaten yaşı büyüdüğünde dikkati normale dönecektir.
3- Çocuğu sıkı bir disiplin altına alırsak dikkat sorunları ortadan kalkar. Dikkatsizlik disiplinsizliğin getirdiği bir sorundur. Dikkatsizlik, unutkanlık, dalgınlık hoşgörü ve aşırı ilginin sonucunda oluşur.
4- Dalgınlıktan ve dikkat sorunlarından dolayı çocuğu bir psikologa götürmek gerekli değildir. Her çocuk zaten dikkatsizlikler yapar. Çocuklar dikkatte zorlandıkları zaman bu durumdan dolayı üzülmez ve etkilenmezler. Hatta burnu sürtünür, zayıf alır çeşitli kazalarla karşı karşıya gelirlerse akılları başlarına gelir düşüncesi tamamen yanlıştır.

DOĞRULAR

1- Dikkat dağınıklığı sorunu çocuğun isteyerek, bilerek yaptığı bir durum değildir. Hiç bir çocuk unutkan, dalgın ve dağınık olmak istemez.
2- Dikkat dağınıklığı, unutkanlık, dalgınlık, dikkatsizlik gibi durumların doğuştan gelen bir özellik olduğu gibi soyaçekimin bu konuda etkili olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Dikkat sorunu yaşayan çocukların aile bireylerinde de dalgınlık ve dikkat sorunları görülebilmektedir.
3- Dikkat eksikliği veya dikkat bozukluğu olarak adlandırdığımız bu durumun tedavisi vardır. Aileler bu konuda panik yapmamalı, duydukları kaygıyı çocuklarına yansıtmamaya dikkat etmelidirler. Tedavi konusunda gecikmemelidirler. Bu sorunla ilgili olarak bir psikologdan yardım alabilirler. Bu yardımın sonucunda çözümünün ne kadar kolay ve hızlı olduğunu göreceklerdir. Bu tedavinin sonucunda hem aile, hem de çocuk rahatlayacak, mutlu olacak, ilişkileri düzelecek ve bütün bu güzel gelişmelerle birlikte çocuğun ders notları ve okul başarısı da yükselecektir.
4- Bu konuda çocuğa yardım ve rehberlik edilmesi gerekmektedir. Eğer bu yardım alınmazsa çocuk içine kapanır. Mutsuz, çekingen, bildiklerini söyleyemeyen, hakkını arayamayan, güvensiz, pısırık bir çocuk haline gelir. Hatta depresyona bile girebilir.
5- Psikolojik yardımı almayan bazı çocuklarda saldırganlık, öfke nöbetleri, hırçınlık, huysuzluk, çabuk parlama ve patlama, aile içi sorunlar, evden kaçma, suç işleme davranışları gözlenebilmektedir.

 

 

İçindekiler