Danışma Hattımız
0212 292 09 49
Hip.Bebek Psikolojisi Hip.Çocuk Psikolojisi Hip.Genç Psikolojisi
Hip.Okul Sorunları
Hip.Aile Sorunları
Hip.İşyeri Sorunları
Hip.Yaşam Kalitesi
Hip.Özel Yaşam
Hip.Pratik Çözümler
Hayatı Kolaylaştırma Hip.Cinsel Danışma
ACiL DURUM HATTI

ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ YAŞAYAN ÇOCUKLARDA YAPILMASI GEREKENLER

1. Çocuğunuz olduğu gibi kabul edin. Onu diğer çocuklarla kıyaslamayın, eleştirmeyin. “Seni neden doğurdum, niçin benim çocuğumsun?” ya da “beceriksiz” diye, çocuğu kendi elinde olmayan bir durum yüzünden suçlamayın. Sizin çocuğunuzun da başarılı olabildiği pek çok güzel iş vardır. Bu güzel şeyleri görün ve onun da görebilmesini sağlayın. Çocuğunuzun istekliliğini destekleyin, onu cesaretlendirin ve kendine güvenini kuvvetlendirin. Kendisini değerli bir insan olarak görmesini sağlayın. Eğer ona kendisini değerli hissettirebilirseniz, istenilen durum için ona yeteri kadar güç veriyorsunuz demektir.
2. Çocuğunuzu büyük adam gibi görmeyin. Çocuğunuzdan kendi gücü ve kapasitesinden fazla bir şey istemeyin. Öğrenme güçlüğü çeken çocuklarla yapacağınız işleri başarmanız için düzenli ve sistemli çalışmanız gerekmektedir. Çocuğunuzun bilmesi gereken bir program hazırlayın. Bu programda bazı şeyleri sıcağı sıcağına yapması konusunda onu eğitin. Onda bu alışkanlığı kazandırmaya dikkat edin. Ödev yapma zamanını sakın çizgi filmlerden sonraya bırakmayın. Önce ödev, sonra çizgi film sırasını takip edin. Çizgi filme kavuşacağı duygusu, ödevleri daha kolay ve çabuk yapmasını sağlayacaktır. Bu konuda bir düzen sağlayana kadar onu yönlendirin. Öğrenme güçlüğü çeken bir çocuğun kendi kendine bazı şeyleri başarmasını ondan beklemeyin. Siz ona yön verin ve yol gösterin.
3. Her ana baba disiplin kurallarını çocuklarına öğretmeyi birinci vazife sayar. Bu konuda hoş görülü davranabilirsiniz. Öğrenme güçlüğü çeken çocuğa esnekliğinizin sınırlarını kesin olarak çizin.

 

 

İçindekiler

 
EĞİTİM PROGRAMLARI

ÖZEL EĞİTİMLERİMİZ

Hiperaktif Bebekler
Hiperaktif Çocuklar
Hiperaktif Çocuk ve Yuva
Hiperaktif Çocuk ve Okul
Hiperaktif Gençler
Hiperaktivite ve Aile
Hiperaktivite ve Kardeş
Hiperaktivite ve Arkadaş
Hiperaktivite ve İş
Hiperaktivite ve Üniversite
Hiperaktivite ve Flört
Hiperaktivite ve Cinsellik
Hiperaktivite ve Hastalık
Hiperaktivite ve Ölüm
Hiperaktivite ve Sorunlar
Hiperaktif Yetişkin
Hiperaktif Kadın
Hiperaktif Erkek
Hiperaktivite ve Unutkanlık
Hiperaktivite ve Kazalar
 
Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.