Danışma Hattımız
0212 292 09 49
Hip.Bebek Psikolojisi Hip.Çocuk Psikolojisi Hip.Genç Psikolojisi
Hip.Okul Sorunları
Hip.Aile Sorunları
Hip.İşyeri Sorunları
Hip.Yaşam Kalitesi
Hip.Özel Yaşam
Hip.Pratik Çözümler
Hayatı Kolaylaştırma Hip.Cinsel Danışma
ACiL DURUM HATTI
ÖNSÖZ

Milliyet Gazetesinde “İç Dünya” adıyla düzenli olarak yazdığım köşe yazılarının Hiperaktivite ve Dikkat Dağınıklığı konularını içeren yazıları bu kitapta topladım.

Bu kitap öncelikle çocuğu hiperaktif ve dikkat dağınıklığı sorunu yaşayan ailelere ve okulda bu çocuklarla karşı karşıya olan öğretmenlere yardımcı olmak için yazılmıştır. Bu kitap akademisyenler için yazılmamıştır.

Bu kitabı, yazman için bana destek veren kızım Deniz Özalp'e ithaf ediyorum. Kitabın yetişmesinde tüm gerginliklerime göğüs geren ve redaksiyonda bana destek veren asistanım Duygu Canbay'a da teşekkür ediyorum.

Bu kitabı yazmamın dört amacı vardır. Birinci amacım çevrelerince yanlış anlaşılıp, kırılıp incinen ya da yanlış anlaşıldığı için dışlanan, üzülen, acı çeken çocukların ailelerine ve öğretmenlerine onları anlamalarında yardımcı olmaktır. İkinci amacım ise hareketlilik, dalgınlık, dikkatsizlik, unutkanlık, acelecilik, meraklılık özelliklerinden dolayı kazalara açık olan çocukları kazalardan korumaktır. Üçüncü amacımda zeki olmalarına rağmen dalgınlık, dikkatsizlik, unutkanlık, acelecilik gibi özelliklerinden dolayı ortaya çıkan okul başarısızlıklarında bu çocuklarımıza yardımcı olabilmektir. Dördüncü belki de en önemli amacım da onların yaratıcılık, girişimcilik, cesaretlerinin kırılmaması, törpülenmemesi ve hatta bu yönlerinin geliştirilmesi için çaba gösterilmesinin sağlanmasıdır.

Bana göre Edison, Einstein, Leonardo Da Vinci, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman birer hiperaktiftiler. Şimdi size soruyorum siz çocuğunuzun bu kişilerden biri gibi olmasını istemez miydiniz? Eğer isterim diyorsanız bu kitabı okuyarak, hem çocuğunuz tanımak hem de ona bu uğurda nasıl destek olacağınızı öğrenmelisiniz.

Bu kitapla okulu birincilikle bitirebilmek yerine sınıfta kalmak, sene kaybetmek hatta eğitimi yarım bırakmalarına engel olmak için yakın çevrelerini bilgilendirmeyi amaçladım. Sonuç olarak amacım onların aileleri, kardeşleri, arkadaşları ve öğretmenleri ile olan iletişimlerinde anlaşılmalarını sağlamaktır.


İçindekiler

 
EĞİTİM PROGRAMLARI

ÖZEL EĞİTİMLERİMİZ

Hiperaktif Bebekler
Hiperaktif Çocuklar
Hiperaktif Çocuk ve Yuva
Hiperaktif Çocuk ve Okul
Hiperaktif Gençler
Hiperaktivite ve Aile
Hiperaktivite ve Kardeş
Hiperaktivite ve Arkadaş
Hiperaktivite ve İş
Hiperaktivite ve Üniversite
Hiperaktivite ve Flört
Hiperaktivite ve Cinsellik
Hiperaktivite ve Hastalık
Hiperaktivite ve Ölüm
Hiperaktivite ve Sorunlar
Hiperaktif Yetişkin
Hiperaktif Kadın
Hiperaktif Erkek
Hiperaktivite ve Unutkanlık
Hiperaktivite ve Kazalar
 
Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.