Danışma Hattımız
0212 292 09 49
Hip.Bebek Psikolojisi Hip.Çocuk Psikolojisi Hip.Genç Psikolojisi
Hip.Okul Sorunları
Hip.Aile Sorunları
Hip.İşyeri Sorunları
Hip.Yaşam Kalitesi
Hip.Özel Yaşam
Hip.Pratik Çözümler
Hayatı Kolaylaştırma Hip.Cinsel Danışma
ACiL DURUM HATTI 

.: Köşe Yazıları :.

İndigo Çocuklar

Bu isim son yıllarda kullanılmaya başlandı. Burada anlatılan çocuklar genel özellikleri, sıkıntıları, zorlukları ve artılarıyla hiperaktif ve dikkat dağınıklığı olan çocukları tüm çizgileriyle anlatmaktadır.

Sadece hiperaktif çocuk kavramı aileleri korkutan, üzen, tedirgin eden bir kavramdır. Aile bu sözcükleri duyduğunda da bu bir hastalık ve benim çocuğum hasta diye düşünmekte ve rahatsız olmaktadır. Ailelerdeki bu mutsuzluk, rahatsızlığı hafifletmek gerekir. Hatta bu durumları, Tanrı'nın size ve çocuğunuza verdiği bir özellik ve değerli bir durum olarak görmelisiniz. Sizin çocuğunuz akıllı, zeki, yaratıcı, farklı olmak istiyor; hayal gücü zengin, kimsenin düşünemediğini düşünüyor, büyük adam gibi davranıyor. Bütün bunlar sizin ve onun için güzel ve değerli şeyler. Siz bu değerli şeyleri görmelisiniz. Bunlar için mutlu olup, Tanrı'ya şükür etmelisiniz. Çünkü o sizi seçmiş. Bu güzel, zeki ve yaratıcı çocuğu siz daha geliştireceksiniz.

Bu sizin çocuğunuz. Eğer çocuğunuzu bu şekilde görürseniz ona daha rahat hoşgörü gösterebilirsiniz. Onu geliştirmek için daha büyük bir istekle çaba ile çalışırsınız. Onu terapiye götürürsünüz. Hatta bu kadar büyük bir zeka ve yaratıcılık küpü elinizde olduğu için ona daha fazla zaman ve para harcamanız gerektiğine inanırsınız. Hatta onun için daha fazla yatırım yapmak istersiniz. Onu hoş tutarsınız. Bu durumda çocuğunuz da size ve çevresine iyi davranacak veya davranmak zorunda olacaktır. Hatta çocuğunuzun kristal çocuk olduğuna inanırsanız, onun mutluluğu ve başarısı için elinizden geleni yaparsınız. Daha çok yapmak istersiniz. Devamlı olarak okur, her şeyi kontrol altında tutmak istersiniz.

Bu şekilde olan bakış açısı hem sizin mutlu olmanızı sağlar hem de çocuğunuzu daha çok sevmenizi sağlar. Çocuğunuzdaki güzel şeyleri görmek, güzel şeylerin gelişmesine ve çoğalmasına sebep olacaktır.

Özellikle “İndigo” kelimesi hiperaktif, dikkat eksikliği sendromundan daha hoş ve kabul edilir bir kelimedir. Kristal kelimesi de fevkalade saf, rafine değerli anlamını taşımaktadır.
İster ismi hiperakttif ve dikkat eksikliği sendromu olsun, ister indigo veya kristal çocuklar olsun bu çocuklara biz uzmanlar, aileler ve eğiticiler olarak nasıl yardımcı olacağız bunun bilinmesi ve bir an evvel harekete geçilmesi gerekmektedir. Aileler eğer çocuklarının iyi taraflarını öncelikle görürlerse uzman kişilerle işbirliğine erken girerler. Ve çocuklarını olumsuz görmez ve itip eleştirmezler. Bu durum hem çocuk hem de ailenin hızla kazanılmasını sağlar.

 

Köşe yazıları
EĞİTİM PROGRAMLARI

ÖZEL EĞİTİMLERİMİZ

Hiperaktif Bebekler
Hiperaktif Çocuklar
Hiperaktif Çocuk ve Yuva
Hiperaktif Çocuk ve Okul
Hiperaktif Gençler
Hiperaktivite ve Aile
Hiperaktivite ve Kardeş
Hiperaktivite ve Arkadaş
Hiperaktivite ve İş
Hiperaktivite ve Üniversite
Hiperaktivite ve Flört
Hiperaktivite ve Cinsellik
Hiperaktivite ve Hastalık
Hiperaktivite ve Ölüm
Hiperaktivite ve Sorunlar
Hiperaktif Yetişkin
Hiperaktif Kadın
Hiperaktif Erkek
Hiperaktivite ve Unutkanlık
Hiperaktivite ve Kazalar
 
Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.