Danışma Hattımız
0212 292 09 49
Hip.Bebek Psikolojisi Hip.Çocuk Psikolojisi Hip.Genç Psikolojisi
Hip.Okul Sorunları
Hip.Aile Sorunları
Hip.İşyeri Sorunları
Hip.Yaşam Kalitesi
Hip.Özel Yaşam
Hip.Pratik Çözümler
Hayatı Kolaylaştırma Hip.Cinsel Danışma
ACiL DURUM HATTI 

.: Köşe Yazıları :.

Aşırı haraketli çocuklar

Sevgili anne babalar, aşırı hareketlilik çocukta öğrenme güçlüklerini de beraberinde getirmektedir. Aşırı hareketli çocuklara tıp dilinde "hiperaktif çocuk " adı verilir. Bu tür çocuklara mutlaka yardımcı ve destek olmak, yol göstermek gerekmektedir. Bu durum tüm tıp literatüründe açık ve net olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde ise bu konu yeni yeni tanınmaktadır. Özellikle okullarda öğretmenler, bu tür çocuklara eğitim verirken çok zorlanabilmektedir.
Öğretmenlerimizin iki tür zorlukları vardır. Birinci zorluk, sınıfların kalabalık olması ve bu duruma bağlı olarak her çocuğa yeteri kadar vakit ayrılamamasıdır. Bu durumdan her çocuk etkilenmektedir. Öğretmenlerin karşılaştıkları ikinci zorluk ise aşırı hareketli çocukların sınıftaki ve okuldaki kurallara uyma güçlükleriyle birlikte, öğrenmede de zorlandıkları gerçeğidir. Bu çocukların durumları anlaşılamadığında, çocuğun bir senesi gidebileceği gibi, çocuk okuldan soğumakta, sonuç olarak da okuldan atılabilmektedir. Bu sonuç, çok zeki veya başarılı olabilecek çocukların kaybedildiğini göstermektedir.
Öğretmenler aşırı hareketlilik kavramını duymuş ya da duymamış olabilirler. Çocukla zorlanacakları beklenmektedir. Böyle durumlarda velilerin öğretmenleri suçlaması, onlara kızması bir çözüm değildir. Böyle bir çocukla karşı karşıya kaldığımızda öğretmen-aile işbirliği en verimli sonucu sağlayacaktır. Öğretmen-aile işbirliğinde en önemli rolü ise psikolog sağlayacaktır. Yani psikolojik eğitim, destek, kontrol ile birlikte hem aile hem de öğretmene bilgilendirme yapılacak, onlar çocuğun durumu, genel özellikleri hakkında tam, net, açık bilgilere sahip olacaklardır. Bu bilgilendirme aşamasında psikologun hazırlayacağı eğitim programı aile tarafından uygulanırken, zaman zaman çıkabilecek duygusal ve eğitimsel problemlerde de psikolog her an yardımcı olacaktır.

Köşe yazıları
EĞİTİM PROGRAMLARI

ÖZEL EĞİTİMLERİMİZ

Hiperaktif Bebekler
Hiperaktif Çocuklar
Hiperaktif Çocuk ve Yuva
Hiperaktif Çocuk ve Okul
Hiperaktif Gençler
Hiperaktivite ve Aile
Hiperaktivite ve Kardeş
Hiperaktivite ve Arkadaş
Hiperaktivite ve İş
Hiperaktivite ve Üniversite
Hiperaktivite ve Flört
Hiperaktivite ve Cinsellik
Hiperaktivite ve Hastalık
Hiperaktivite ve Ölüm
Hiperaktivite ve Sorunlar
Hiperaktif Yetişkin
Hiperaktif Kadın
Hiperaktif Erkek
Hiperaktivite ve Unutkanlık
Hiperaktivite ve Kazalar
 
Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.